Wersje językowe

Jak czyścić winyle? Praktyczny poradnik

Kilkadziesiąt lat temu płyty winylowe można było znaleźć w wielu domach. Nic w tym dziwnego, gdyż był to jeden z najpopularniejszych nośników muzyki. Obecnie winyle wracają do łask i są coraz częściej kupowane. Aby móc w pełni cieszyć się z możliwości, które oferują, musimy właściwie dbać o naszą kolekcję. Jak zatem czyścić winyle? Jak skutecznie chronić je przed wszelkimi uszkodzeniami? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w naszym dzisiejszym artykule!

Jak przechowywać płyty winylowe?

Każdy miłośnik winyli wie, że ich kolekcja może powiększać się niemal z tygodnia na tydzień. Wiele sklepów, w tym nasz, oferuje szeroki wybór płyt winylowych i stale pojawiające się nowości. O ile posiadasz kilka krążków, przechowywanie nie stanowi dużego problemu. Pojawia się on dopiero wtedy, kiedy Twój zbiór płyt jest dość pokaźny. Wówczas należy przeznaczyć na nie nieco więcej miejsca.

Ważne jest, by płyty analogowe przechowywać wyłącznie w pozycji pionowej. Układanie ich jedna na drugiej może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Jakie więc rozwiązania warto wykorzystać?

Segregatory na płyty

Segregatory to akcesoria, które pozwalają na uporządkowanie swoich zbiorów. Najczęściej mieszczą one ok. 100 sztuk winyli. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż w zaledwie kilka chwil możesz znaleźć swoją ulubioną płytę. Takie organizery są lekkie i nie zajmują zbyt dużo miejsca. Z tego powodu można postawić je niemal wszędzie – na stole, na komodzie czy też na półce.

.

Regały – na nieco większe kolekcje

Jeżeli nie posiadasz zbyt dużej liczby płyt, segregator dobrze spełni swoją funkcję. Gdy jednak jest ich znacznie więcej, warto zainwestować w nieco większy mebel. Sprawdzi się regał, w którym będziesz mógł ustawić zarówno swoje płyty, jak i książki. Być może przeglądanie winyli nie będzie tak komfortowe, jak w przypadku segregatorów, jednak rozwiązanie to ma dużo korzyści. Regał może pomieścić mnóstwo płyt, a to jest przecież najważniejsze!

W jaki sposób zadbać o swoje płyty?

Kiedy masz już idealny mebel, w którym zmieści się cała Twoja kolekcja, warto poświęcić nieco uwagi samym płytom. Czarne krążki zazwyczaj umieszczone są w papierowych kopertach. Nie jest to zbyt korzystne, gdyż narażone są wówczas na powstanie uszkodzeń, tzw. kopertówek. Dodatkowo każdorazowe wyciągnięcie płyty z koperty powoduje powstawanie ładunków elektrostatycznych. Te z kolei rozładowują się podczas odtwarzania, powodując charakterystyczne trzaski.

Aby uchronić się przed tym problemem, warto zastąpić oryginalne koperty takimi, które powlekane są folią antystatyczną. Zapobiega ona gromadzeniu się ładunków na powierzchniach płyt. Przed umieszczeniem krążka w nowej kopercie, warto go umyć. Jak to zrobić? Jak czyścić winyle? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Jak czyścić płyty winylowe z kurzu?

Płyty analogowe, ze względu na swój materiał, łatwo przyciągają spore ilości kurzu i zanieczyszczeń. Każdy egzemplarz ma niewielkie rowki, w których lubią gromadzić się nieczystości. Odtwarzanie brudnych płyt jest niebezpieczne – nie tylko dla samego krążka, lecz także dla igły gramofonu.

Jak zatem skutecznie czyścić winyle z kurzu? Do tego będzie potrzebna specjalna szczoteczka o właściwościach antystatycznych. Jej użycie nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy, że po umieszczeniu płyty w gramofonie i jego uruchomieniu, przyłożysz szczoteczkę do powierzchni winyla. Poczekaj, aż płyta wykona kilka okrążeń, a kurz zostanie dokładnie zebrany. Czynność tę powtarzaj za każdym razem, gdy zamierzasz odtworzyć daną płytę.

W jaki sposób myć płyty gramofonowe?

Już wiesz, jak czyścić swoje płyty z kurzu. Co jednak, gdy Twoja płyta jest mocniej zabrudzona? Niestety takie sytuacje zdarzają się dość często. Wówczas pozostaje Ci umycie jej na mokro. Jednym z prostszych rozwiązań jest użycie specjalny płynów do czyszczenia, np. w aerozolu. Płyn należy nanieść na powierzchnię płyty i delikatnie czyścić ją okrężnymi ruchami za pomocą miękkiej szmatki. Po tym zabiegu płyta musi dokładnie wyschnąć – dopiero wtedy możesz schować ją do koperty.

Raz na jakiś czas warto umyć całą swoją płytotekę za pomocą specjalnego płynu. Na forach internetowych znajdziesz wiele przepisów na domową wersję tego specyfiku. Warto jednak wiedzieć, że nikt nie jest w stanie zagwarantować ich skuteczności i bezpieczeństwa. Według profesjonalistów mycie płyt płynem do mycia szyb lub mydłem, czy też innym środkiem używanym w domu, może doprowadzić do ich zniszczenia. Z tego właśnie powodu sięgaj zawsze po sprawdzone preparaty, stworzone z myślą o płytach!

Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup specjalnej myjki do płyt analogowych. Dzięki niej dokładnie umyjesz swoją kolekcję i pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń. Co ważne – po takiej „kąpieli” płyta musi zostać odstawiona na stojak do dokładnego wyschnięcia.

Płyty winylowe mogą być niezwykłym powrotem do przeszłości. Winyle oferują nam zupełnie inną jakość dźwięku, której nie zastąpią nawet najnowsze technologie. Odpowiednio przechowywane i właściwie czyszczone, mogą posłużyć naprawdę długo. Ważne jednak, by zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria i środki przeznaczone do ich pielęgnacji i konserwacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl