Każdego roku na rynku muzycznym ukazują się setki nagrań. Jesteś członkiem amatorskiego zespołu muzycznego, który marzy o wydaniu pierwszej płyty? W jaki sposób zrobić to tak, by Twoje CD stało się tym, o którym się mówi, a przede wszystkim słucha? Najważniejszym jest trzymanie się dewizy: Twój album jest tak dobry, jak najsłabszy element całego procesu jego przygotowania. Szukasz odpowiedzi na pytanie: ile kosztuje wydanie płyty? Czytaj dalej!
Ucz się od najlepszych
36 godzin – właśnie tyle zajęło zespołowi Led Zeppelin nagranie pierwszej płyty. Nikogo nie trzeba przekonywać o gigantycznym znaczeniu tego albumu. Czy możliwe jest powtórzenie takiego wyczynu? Oczywiście, ale nie można po prostu wejść do studia nagraniowego i spróbować swoich sił. Ogromne znaczenie dla powodzenia całego procesu ma produkcja wstępna, czyli przygotowanie materiału do zarejestrowania. Mowa tu o określeniu wyobrażenia finalnego produktu, jego brzmienia oraz niezliczonej liczbie prób. Powstała koncepcja powinna jednak uwzględniać pewną swobodę kompozycyjną. Zbyt sztywne trzymanie się przyjętych wcześniej założeń, przy miernych efektach w studio, zaowocuje ogromnym rachunkiem z jego strony oraz dużym rozczarowaniem. Warto zachować pewną elastyczność, ponieważ zawsze może się zdarzyć, że wpadniesz na przełomowy pomysł już w trakcie nagrań.
Jak przygotować się do nagrań w studio?
Odpowiednie przygotowanie to jeden z najważniejszych elementów nagrywania własnej płyty. Wszystkie braki i niedociągnięcia zostaną szybko wyłapane w studio nagraniowym, co spowoduje konieczność nagrywania danej ścieżki od początku. Ponadto częste poprawki mogą skutkować ogromną frustracją. Najważniejsze to, by przekraczając próg studia mieć perfekcyjnie przygotowany i ograny materiał. Dopadł Cię stres? Spokojnie! Weź głęboki wdech, a dobry realizator dźwięku na pewno pomoże Ci oswoić się z procesem nagrywania.
Dobra kompozycja to podstawa!
Nagrywając płytę musisz pamiętać o tym, jak ogromne znaczenie ma kompozycja. Minione dekady są zdominowane przez albumy, których cechą wspólną jest długość wynosząca czterdzieści minut. Pojawienie się na rynku w latach 80. XX wieku nowego nośnika w postaci płyty kompaktowej, diametralnie zmieniło spojrzenie na tę sferę. Standardem stały się nagrania trwające nawet siedemdziesiąt lub osiemdziesiąt minut. Dlatego przed wejściem do studia warto przemyśleć, na jakich nośnikach fizycznych ma zostać wydany ostateczny produkt.
Płyty winylowe ponownie cieszą się popularnością, jednak ich ograniczenia czasowe nadal są aktualne. Jeżeli myślisz o wydaniu materiału na czarnym krążku, warto wziąć pod uwagę wytłoczenie go w 45RPM. Nagranie zyska na dynamice brzmienia, a powierzchnia nośnika zostanie optymalnie wykorzystana.
Jeśli mowa o kompozycji, duże znaczenie ma także kolejność utworów. Ciche i spokojne numery zawsze umieszczane są na początku płyty. Wraz ze zbliżaniem się do ostatniego numeru, dynamika ponownie maleje.
Ile kosztuje wydanie płyty – wszystko zaczyna się od nagrania
Po zakończeniu prac związanych z kompozycją przychodzi czas na zarejestrowanie materiału muzycznego. Jest to kluczowe etap tego skomplikowanego procesu. Wybierając studio nagraniowe, warto kierować się nie tylko renomą danego miejsca, ale także dobrać je pod kątem gatunku muzycznego, jaki tworzysz. Należy również pamiętać o tym, że rzadko udaje się zmieścić w ustalonym czasie. Zwłaszcza jeżeli jest to pierwsza sesja nagraniowa. Ponadto jedna sesja może nie wystarczyć. Warto przygotować się na taki scenariusz i zostawić sobie pewien zapas budżetu. Ile kosztuje wydanie płyty? Tego dowiesz się w dalszej części tekstu.
Rozpoczynając nagrania trzeba podjąć decyzję o metodzie, jaką będą one wykonywane. Materiał można zarejestrować na dwa sposoby. Pierwszym jest nagrywanie na tzw. "setkę". Pod tym pojęciem kryje się wykonywanie utworu przez wszystkich muzyków jednocześnie. Uważa się, że tak nagrana płyta jest żywa, a muzycy wzajemnie na siebie wpływają. Ta metoda ma jednak także minusy. W sytuacji, gdy wszyscy artyści znajdują się w jednej sali i któryś z nich popełni błąd, cały materiał musi zostać nagrany od początku. Drugim sposobem jest metoda polecana młodym, niedoświadczonym muzykom, czyli nagrywanie studyjne. Polega ona na rejestrowaniu każdego z instrumentów osobno. Na początku rejestruje się sekcję rytmiczną – perkusję oraz gitarę basową. Następnie nagrywa się gitary i wszystkie pozostałe instrumenty. Zwieńczeniem całości jest wokal.
Koszt nagrania własnej płyty
Zastanawiasz się, ile kosztuje wydanie własnej płyty? Podstawową składową ceny jest nagranie materiału w studio nagraniowym. Waha się ona w granicach około 60 – 90 złotych za godzinę nagrania. Liczba godzin zależy oczywiście od liczby instrumentów, sprawności muzyków i poziomu skomplikowania utworów. Jednak to nie wszystko! Do tego dochodzą oczywiście koszty tłoczenia płyt wraz z poligrafią czy projektów graficznych (np. okładki). Wiele zespołów – szczególnie młodych – chcąc zaoszczędzić, decyduje się na nagrywanie materiału w warunkach domowych. To niekoniecznie dobry pomysł. W takiej sytuacji również trzeba ponieść spore koszty. Przede wszystkim należą do nich: zakup urządzeń rejestrujących, dobrego mikrofonu, zaadaptowanie pomieszczenia. Problemem może okazać się także brak doświadczenia, co wydłuży proces nagrywania.