Wersje językowe

Jak grać kostką gitarową? Wszystko, co musisz wiedzieć

Kostka do gitary to niezbędny element każdego amatora gry na tym instrumencie. Bez względu na to, czy masz kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat – korzystanie z kostki do gitary może wnieść Twoją grę na wyższy poziom. Jak grać kostką gitarową i dlaczego warto z niej korzystać? Czytaj dalej i dowiedz się, w czym tkwi jej sekret!

Czym jest kostka do gry na gitarze?

Kostka do gry na gitarze jest obowiązkowym wyposażeniem każdego, kto gra na gitarze akustycznej lub elektrycznej. Tradycjonaliści nie chcą korzystać z tego typu urządzenia w wypadku klasycznej gitary. Można oczywiście to zrozumieć, jednak partie solowe grane przy jej użyciu są po prostu czymś niesamowitym.

Kostki do gry na gitarze różnią się kształtem. Możesz spotkać na rynku te, które mają szpic ostry lub zaokrąglony. Oczywiście przedmioty te wykonane są również z różnego rodzaju materiałów – od tworzyw sztucznych, po drewno. To wszystko ma także wpływ na cenę, która będzie się różnić w każdym wypadku.

Kostki do gry na gitarze możesz znaleźć w różnych rozmiarach – zaczynając od malutkiej kostki 0,3 mm, kończąc na kostce 3 mm. Na rynku znajdziesz również przedmioty w wymiarach, które mieszą się w tym przedziale.

Kiedy należy wymieniać kostkę do gry na gitarze?

Kostki do gry nie kupuje się na lata. Wiadomo, że zarówno materiał, jak i sposób wykonania niektórych modeli sprawiają, że będziesz musiał wymieniać ją nawet po jednym koncercie. Szczególnie jeśli chodzi o kostki wykonane z materiałów sztucznych – plastiku. Kiedy tylko zauważysz uszkodzenia, zdecyduj się na wymianę. Uszkodzona kostka z pewnością nie przysłuży się strunom w Twojej gitarze.

Jak trzymać kostkę do gry na gitarze?

Dla początkującego gitarzysty odpowiednie trzymanie kostki jest jedną z najważniejszych rzeczy do opanowania. Pamiętaj, że nie możesz trzymać kostki zbyt mocno lub w złej pozycji, bo to prosta droga do bólu i brzydkiego dźwięku. Nie możesz też trzymać piórka zbyt luźno, bo może wypaść Ci z ręki. Na szczęście dla Ciebie, drogi adepcie gry kostką, nauka prawidłowego trzymania piórka do gitary jest łatwa. Gdy już opanujesz swoją postawę podczas gry na gitarze, łatwiej będzie Ci nauczyć się kolejnych technik. Na początek upewnij się, że masz pod ręką odpowiednią kostkę do gitary.

Wybór odpowiedniej kostki do gitary

Początkujący zazwyczaj preferują lżejsze kostki do grania. Jeśli pracujesz nad skalami i podstawowymi riffami, średniej wielkości kostka powinna Ci wystarczyć. Kostki o większych gabarytach są świetne, jeśli grasz na gitarze elektrycznej. Kupując kostki do gitary, kupuj hurtowo. Nie chodzi tu wcale o galopującą inflację. Z jakiegoś powodu kostki gitarowe zgubią się w momencie, gdy je odłożysz. Możesz również wybrać kostki do gitary w jasnych kolorach, aby były łatwe do zauważenia w przypadku ich upuszczenia. Zawsze kupuj co najmniej 10 kostek do gitary, kiedy odwiedzasz stronę dobrego sklepu muzycznego.

Jak grać kostką gitarową?

Zastanawiasz się, jak grać kostką gitarową? Zanim zaczniesz grać, poświęć chwilę, aby rozluźnić rękę, za pomocą której grasz – prawą bądź lewą. Uformuj luźną pięść z kciukiem po zewnętrznej stronie palca wskazującego. Obróć rękę tak, aby kciuk był skierowany w Twoją stronę. Przesuń palec między kciukiem a środkiem palca wskazującego. Trzymaj kostkę w rozluźnionym uchwycie, z ostrym końcem wystającym z dłoni. Twoja kostka do gry powinna znajdować się pod środkiem kciuka. Zazwyczaj zostawia się około pół cala kostki, wystającej spod kciuka. Jeśli będziesz grał na gitarze elektrycznej, możesz pozostawić odsłoniętą nieco większą jej część.

Pierwsze uderzenia, jakie powinieneś ćwiczyć, zaczynając swoją przygodę z kostką do gry na gitarze, to uderzenia na dół. Staraj się grać w obrębie strun Twojej gitary – na pokazy, na których gra się więcej akordów przyjdzie czas. Trzymaj rękę, w której masz kostkę, nad otworem dźwiękowym w gitarze akustycznej lub nad korpusem, jeśli grasz na gitarze elektrycznej. Nie opieraj grającej dłoni na gitarze – zamiast tego, pozwól swojej ręce unosić się w powietrzu. Użyj kostki, aby zagrać na gitarze od najgrubszej struny w dół. Nie ruszaj całym ramieniem, aby brzdąkać na gitarze. Zamiast tego, pozwól ruchowi pochodzić z nadgarstka. Ćwicz obracanie nadgarstka podczas gry tak, jakbyś odkręcał żarówkę. Kiedy brzdąkasz, powinieneś czuć rotację w nadgarstku, a nie zginanie. Możesz zagrać akord od górnej struny w dół lub od dolnej struny w górę. Spróbuj naprzemiennie uderzać w dół i w górę, aby usłyszeć różnicę między każdym rodzajem brzdąkania. Możesz wypróbować inne rytmy lub kombinacje, takie jak dół-dół-góra-dół, aby poczuć odpowiednie brzmienie. Na przykład, muzyka punkowa używa tylko szybkich uderzeń w dół, podczas gdy starym standardem jest naprzemienne uderzanie w górę i w dół.

Szybkie ruchy gitarowe – jak zagrać je za pomocą kostki?

Jak zagrać szybkie ruchy za pomocą kostki gitarowej? To nic trudnego, ponieważ trening czyni mistrza. Świetnym sposobem na rozpoczęcie zwiększania szybkości, jest patrzenie na kąt kostek gitarowych do strun. Powinieneś trzymać kostkę gitarową pod kątem około 45 stopni do główki gitary i w neutralnej pozycji w stosunku do strun. Teraz masz już swój wybór i jesteś gotowy do gry. Wszystko, czego potrzebujesz to dużo ćwiczeń i samozaparcie. Aby nauczyć się prawidłowej techniki i osiągnąć sukces, możesz również zacząć uczęszczać na lekcje gry na gitarze.

Wiesz już, jak grać kostką gitarową? Mamy nadzieję, że nasze wskazówki nieco przybliżyły Ci to zagadnienie. Jeśli szukasz dobrej kostki lub innych, gitarowych akcesoriów, zapraszamy do naszego sklepu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl